Mat

Mat Nedir Nerelerde Kullanılır?

Matlar serildiği zemindeki yüzeydeki bozuklukları hissetmeden rahat bir şekilde aktivitelerinizi gerçekleştirmenize olanak tanır ve vücudunuz ile zemin arasında bir bariyer görevi görür. Spor salonunda, evde ve outdoor alanlarda kullanabileceğiniz matlar spor keyfinizi her mecraya taşır. Kullanım alanlarına, kalınlıklarına ve ebatlarına göre pek çok çeşide sahip olan modeller hareket kabiliyetinizi desteklerler. Matlar karşılıklı olarak çift yönlü koruma sağlar. Hem siz pürüzlü, soğuk, sert zemin gibi olumsuz zemin koşullarını hissetmeden amacınıza odaklanırsınız hem de aktiviteniz esnasında kullandığınız ekipmanlar aracılığı ile olası bir darbeden zemin hasar görmemiş olur.

Matlar kaymaz, katlanmaz, sabit kalma özellikleri ile yerde güvenli bir şekilde esneme ve kuvvet egzersizlerinizi yapmanız için uygun araçlar haline gelirler ve yaralanma riskini en aza indirirler. Evde veya spor salonunda düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız bir egzersiz matı edinmeniz gereklidir. Hijyen açısından ortak kullanıma açık matları tercih etmeyip kişisel bir mat edinmek sağlık açısından önem taşımaktadır.

Mat Çeşitleri

Matlar çok yönlü aksesuarlardır, fakat her mat her egzersiz için uygun değildir. Pilates matları ile yoga matları genelde karıştırılır. İkisinin de görüntüsü aynı gibi görünse de farklı özellikleri vardır ve farklı amaçlara hizmet ederler. İkisinin de ortak noktası dokusunun kaymaz özellikte olması gerekliliğidir. Aksi takdirde kayan bir mat çalışmalarınızı olumsuz yönde etkileyebilir ve sakatlıklara neden olabilir. Yoga matı 0.3 ile 0.6 cm kalınlığında olup matlar arasında en ince olanadır. Yogada kullanılan denge hareketlerinin ayaklar tarafından hissedilmesi önemlidir ve bu yüzden ince yapıdadırlar. Fakat pilates matlarında böyle bir zorunluluk yoktur ve daha kalın yapıda üretilirler.

Omurga ve eklemler için yastıklama görevi görürler. Fitness matları genel olarak 2 cm-1.5 m kalınlığında olup profesyoneller için 2,5-5 cm arasında değişirler. Kalın fitness matları darbe emicidir ve zemini hissetmeden rahatlıkla egzersizlerinize odaklanabilirsiniz. Matlar aynı zamanda kamp ve trekking aktivitelerinde de uyumak ve sert zeminden korunmak için tercih edilen ekipmanlar arasında yer alır. Katlanabilir ve döndürülebilir mat tercihleri daha işlevsel olmaktadır. Kullanmadığınız zaman kolay saklanabilir ve kolay taşıma özelliği ile spor yapmak istediğiniz her alanda size eşlik eder. Matlar genelde köpük ve kauçuk maddelerden yumuşak ve konforlu yapıda üretilirler. Mat boyutu seçerken boyunuzun uzunluğunu hesaba katmak hareketlerinizi daha iyi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Dalkılıç Spor’un çok sayıda egzersize ev sahipliği yapan birbirinden konforlu spor matları ile kendi spor alanınızı oluşturmanın keyfini çıkarın. Egzersiz matları, yoga matları , pilates matları, yer jimnastiği matları, egzersiz matları ve daha fazlası için Dalkılıç Spor’un ayrıcalıklı dünyasına hemen göz atın. En iyi markaların en uygun fiyatlı ürünlerine sahip olmak ve avantajların tadını çıkarmak için sizi Dalkılıç Spor'da benzersiz bir keşfe davet ediyoruz.