Basketbol Topu

Basketbol adrenalini yüksek bir oyun olması özelliği ile günümüzde en çok tercih edilen popüler spor dalları arasında başı çekiyor. 7’den 70‘e herkesin severek oynadığı bu oyun kimileri için amatörce bir keyif, kimileri için ise hayatın merkezinde profesyonel bir tutku. Basketbol oynamak için rahat kıyafet ve ayakkabıların yanı sıra olmazsa olmaz en temel aksesuar şüphesiz ideal ölçü ve forma sahip bir basketbol topudur. Dünyanın dev spor markalarını bir araya getiren Dalkılıç Spor’da Nike, Adidas ve Spalding basketbol topları ayrıcalıklı fırsatlarla basketbol sevdalıları için yerlerini aldılar. Nike Lebron, Jordan gibi sevdiğiniz basketbol yıldızının ruhunu yansıtan tasarımlar da Dalkılıç farkıyla sevenleri ile buluşuyor.

Basketbol Topu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

  • Ebatları erkek/kadın/çocuk kullanıcı el ölçüsüne uygun olarak seçilmeli.
  • Ergonomik kavrama özelliği ile tutuş kabiliyeti ve top hâkimiyetini sağlaması.
  • Oyun esnasında kıvraklık sağlayan sıçrama kalitesi.
  • Topun kullanılacağı zemine göre seçim yapmak. İç mekan/Dış mekan zeminlerine göre toplar şekillenmektedir. Beton zeminde kullanılacak bir basketbol topunun dayanıklılığı belirgin ölçüde yüksek olmalıdır.
  • Doğru malzeme ve numara seçimi.

Basketbol Topu Özellikleri

  • Kauçuk Basketbol Topları: Kauçuktan üretilen bu top çeşidi outdoor alanlar için uygundur.Sıçrama kalitesi yüksek olan bu toplar ile oyuncu topu daha rahat kavrar. Özellikle dış mekanlarda tercih edilmesinin ana sebebi su geçirmez özellikli olmalarıdır. Topların su geçirmez özelliği zemin ıslak olsa bile mükemmel performans sağlar.
  • Deri Basketbol Topları: Poliüreten deriden meydana gelen bu toplar daha çok kapalı alanlar için elverişlidir. Uluslar Arası Basketbol Federasyonu ( FIBA) resmi maçlar için deri basketbol topu kullanımı zorunluluğu getirmiştir. Kauçuk toplara göre daha az sıçrama özelliğine sahip olsalar da sürtünmeye karşı özellikli dış yüzeyleri ile mukavemetleri yüksektir. Profesyonel basketbolcuların tercihi genelde deri basketboldan toplarından yanadır.
  • Suni Kompozit Sentetik Deri Basketbol Topları: İç mekân parke zeminler için uygundur. Deri basketbol toplarına göre daha düşük maliyetli olduklarından fiyatları daha avantajlıdır.

Basketbol Top Numaraları

Topların boyut ve ağırlığı kullanım alanı ve kullanıcının yaş aralığına göre değişiklik göstermektedir. 3 numaralı basketbol topları 5- 8 yaş çocukların kullanımı için geliştirilmişledir. 297-348 gram olan bu topların genelde çap büyüklüğü de 56-57 cm’dir. 11 yaş altı çocukların kullanıma uygun ideal toplar 5 numara olarak belirlenmiştir. Alt yapı liglerinde oynanan resmi top 5 numaradır. Bu yaşa hitap eden topların çapı 70-71 cm olup ağırlıkları 396 gram ile 453 gram arasında değişkenlik göstermektedir. Bayanlar için tercih edilen numara 6’dır. 6 numaranın basketbol topu çevresi 72-75 cm olup ağırlığı 510-566 gram arasında değişmektedir. Yetişkin ve profesyonel oyuncular ise genelde 7 numarayı tercih ederler. 7 numara basketbol topu çapı 75-78cm olup, ağırlığı 567-650 g arasında değişkenlik göstermektedir. 7 numara basketbol topu FIBA’nın belirlemiş olduğu standart ölçülerdir.

Dalkılıç Spor aracılığı ile istediğiniz numara, renk ve doku özelliğine sahip en iyi basketbol toplarına kolaylıkla erişebilir basketbol keyfinizi doruklarda yaşayabilirsiniz. Dalkılıç ‘un sunduğu kaliteli spor malzemeleri ile kontrol sizde!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR