Çocuk Cüzdan

Çocuk Cüzdan Seçimi

Çantamızın vazgeçilmez unsurlarından olan cüzdan, yalnızca paramızı koyduğumuz bir eşya değildir. Vesikalık fotoğrafların, türlü notların ve kartların iliştirildiği ebeveyn cüzdanları içinde barındırdıkları sebebiyle pek değerlidir. Ancak benzer bir durumun çocuklar için de geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle ilerleyen yaşlarda çocuğun sorumluluk duygusu geliştirmesi, para kullanımını öğrenmesi için cüzdan önemli bir semboldür.

Birçok uzman da çocuğun kendine ait bir cüzdanı ya da kumbarası olması durumunda, yapmayı istediği alışverişlerde daha bilinçli davrandığını ve para harcamak konusunda daha tutumlu olduğunu belirtiyor. Biz de size bu yazımızda niçin çocuğunuza ait bir çocuk cüzdanı almanız gerektiğini ve alırken nelere dikkat etmenizi birer birer anlatacağız.

Çocuğuma Cüzdan Niçin Almalıyım?

Çocuk cüzdanı başta gereksiz bir ürün gibi görünür. Kendi parasını kazanmayan veya tüm harcamalarını ebeveynleri gerçekleştiren çocukların niçin bir cüzdana ihtiyaç duyabileceği anlaşılmaz. Okul zamanı ebeveynlerinden aldığı harçlığı da çantasında saklaması ve ihtiyacı geldiği zaman kullanması yeterlidir. Ancak uzmanlar, para kullanımını öğrenmede çocuğun bir cüzdan ya da kumbara sahibi olmasının önemli olduğunun altını çiziyor.

Çocuk bir cüzdanı olduğunda, ailesinden aldığı para üzerinde bir sahiplik duygusu geliştirebiliyor. Bu sayede paranın değerini ve önemini kavrayan çocuk, alışverişleri sırasında daha rasyonel kararlar verebiliyor. Zira satın almayı düşündüğü ya da istediği bir şeyin doğrultusunda varlıklarının azalacağı bilgisine sahip oluyor.

Eğer çocuğunuzun sorumluluk duygusunun gelişmesini ve para alışverişi konusunda daha rasyonel kararlar vermesini istiyorsanız, onu mutlaka bir cüzdan almalısınız. Böylece o parasını nasıl harcaması gerektiğini öğrenecek ve daha tutumlu, daha mantıklı kararlar verebilen bir bireye dönüşecektir.

Çocuk Cüzdan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çocuğunuza cüzdan alırken çok çeşitli renk ve desenlerde çocuk cüzdan modelleri göreceksiniz. Bu cüzdanlar kimi zaman çok şirin, kimi zaman çok çekicidir. Elbette çocuğunuzun aldığınız cüzdanı beğenmesi ve severek kullanması çok önemlidir. Ancak yine de birincil önceliğiniz işlevsellik olmalıdır. Çocuk cüzdanlarının boyutu, çok küçük olmamalıdır. Örneğin bozuk para cüzdanı diye tabir edilen cüzdanlar, çok küçüktür ve kolayca kaybolabilir.

Onun yerine orta büyüklükte, kaybolması zor ancak taşınması kolay bir ürün tercih edebilirsiniz. Bir diğer yandan, ürünün bozuk para koyma bölmesinin olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğer böyle bir bölüm yoksa, çocuğunuz ürünün içine yerleştirdiği büyüklü küçüklü madeni paraları hızla kaybedebilir. Bir diğer yandan, ürünün bir ya da iki adet kart gözünün olmasına da dikkat edebilirsiniz.

Elbette çocuğunuz kredi kartı kullanmayacak, ancak buradaki kartlıklara, sizin ve eşinizin iletişim bilgilerini içeren bir not, çocuğunuzu kan grubunu ve varsa hastalıklarını belirten bir yazı ekleyebilirsiniz. Acil durumlarda işinizi kolaylaştıracak bu bilgi, çocuğunuzun cüzdanında daima durabilir.

Çocuk Cüzdan Çeşitleri Dalkılıç Spor’da!

Tüm bu bahsettiklerimizden sonra bir çocuk cüzdan almaya karar verdiyseniz, bakmanız gereken ilk adres Dalkılıç Spor’dur. Geniş ürün yelpazesi ve renk skalası ile çocuğunuza en uygun ürünü, bütçe dostu fiyatlarla mağazalarımızdan veya online internet sitemizden satın alabilirsiniz. Adidas ve Nike çocuk cüzdan ürünlerine bakabilir ve minik yavrunuzun en sevdiği ürünü seçebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR