Badminton Topu

Badminton kolay öğrenilebilir olmasından dolayı her yaş grubunun severek oynadığı eğlenceli ve oldukça heyecanlı bir spor dalıdır. Özellikle tehlike riskinin çok düşük olmasından dolayı ebeveynler tarafından çocukları için tercih ettikleri en sevilen etkinlikler arasında yer alır. Günümüzde artık beden dersine konu olan modern sporlar arasına girmeyi başaran badminton gün gittikçe daha fazla tanınmakta ve bu spora ilgi duyan hayran kitlesi de günden güne büyümektedir. Her ne kadar masa tenisi ve tenis gibi raket sporlarına benzerlik gösterse de kuralları itibari ile diğerlerinden ayrılarak farklılık gösterir. Amaç ortadaki badminton filesi üzerinden topu rakibin yarı sahasına düşürüp geri dönmemesini sağlayarak puan kazanmaktır. Teorik olarak her alanda oynanabilmesi nedeni ile tercih sebebi olan bu spor için rüzgârlı havalar pek elverişli değildir. Topun çok hafif olması rüzgarda savrulmasına ve oyunun akışını bozmasına neden olabilir. Kapalı spor salonları badminton için en uygun atmosferi sunmaktadır.

Badminton topu diğer bilinen küre toplardan ayrılan değişik bir forma sahiptir. Kaz tüyünden üretilen bu topun çok hafif bir yapısı olması nedeni ile bu oyunda yaralanma ve sakatlanma riski de yok denecek kadar azdır. Küçük büyük fark etmeksizin her yaşın kolaylıkla kavradığı nadir spor branşlarındandır. Badminton topu zorlayıcı bir performans gerektirmediğinden kişiyi yormaz ve zorlamadan oyunun keyifli dünyasının içine girersiniz.

Badminton Topu Özellikleri

Badminton kuş adı verilen tüylü bir topla oynanmaktadır.

  • 1 adet mantar ya da plastik başlığa takılı 14 veya 16 kaz tüyüne sahip özel bir tasarımı vardır. Mantar kısmına vurularak uçuş sağlanır.
  • Ağırlıkları 4,73 g ile 5,50 g arasında değişir.
  • Topun bileşeni profesyonel lig maçlarda doğal malzemeden oluşsa da günümüzde maliyetlerinin çok daha uygun olmasından ötürü alt liglerde yada amatör oyuncular tarafından plastik  badminton top modelleri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
  • İdeal top tasarımı standartlarında dışında hafif ya da ağır olmamalı ve kontrol edilebilir bir sıçrama düzeyine sahip olmalıdır. Oynanan alana (Indoor/Outdoor) ve sporcuların deneyimlerine göre yavaş, orta, hızlı bantlı toplar sırası ile yeşil, mavi ve kırmızı olarak ayrılır.

Badminton Topu Modelleri Dalkılıç Spor’da

Dalkılıç Spor’un limitsiz dünyasında alanında en iyi en kaliteli markaların sentetik yada kaz tüyü badminton top modellerini bulabilir, kullanım alanınıza en uygun badminton topuna ayrıcalıklı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.