1

Kadın Omuz Çantası

Kadın Outdoor Çanta Seçiminde Dikkat Edilecekler

Özellikle doğa sporlarıyla ve kampçılıkla ilgilenen bireylerin ekipman olarak en çok ihtiyacı olan ürünlerden bir tanesi çantalardır. Bu tip sporlarla ilgilenen kadınların kadın outdoor çanta seçimlerinde oldukça seçici davranması ve ihtiyaçlarını karşılayacak doğru çantayı satın alması gerekir. Çünkü bu çantaların içerisine koyulacak eşyalar ilgilenilen spor gereği belirli sürelerde sırtta taşınacağı için, fizyolojik olarak sırtı olumsuz yönde etkilemeyecek; ergonomi taşıma koşullarına sahip olan ve yeterli genişlikte olan modeller kullanıcıları çok daha rahat hissettirmektedir.

Sırt çantaları, tasarım olarak içerisindeki ağırlığı her iki omza da eşit miktarda dağıtabilecek şekilde dizayn edilmektedir. Özellikle outdoor aktivitelerde çanta biraz daha ağırlaşabileceği için, doğru aktivitelerde doğru çanta şeklini seçmek ve ergonomik olarak kendimizi rahat hissedeceğimiz çantalarla aktivitelerimizi gerçekleştirmek bizleri çok daha rahat hissettirir. Hangi etkinlikte hangi çantanın uygun olacağı, taşımamız gereken eşyalar ve göstereceğimiz performansa ne kadar katkı sağlayacakları gibi durumlar göz önünde bulundurularak kadın outdoor çanta seçimi konusunda en uygun karar verilebilir.

Kadın Outdoor Çanta Seçimi İçin Ufak İpuçları!

Piyasada gördüğümüz sırt çantaları, kadın ve erkek cinsiyetleri için fizyolojik olarak uygunluk göstermesi için farklı şekillerde üretilmektedirler. Örneğin; kadınların kullanımı için üretilen sırt çantalarında erkekler için üretilenlerin aksine omuzların kolon kısımları daha dardır, gövde kısımları da daha kısa şekilde üretilmektedir ve taşıma kapasiteleri de modellerine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebepten özellikle outdoor sporlarla ilgilenen kadınların çantalarını kendi vücut birimlerine göre seçmeleri dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Kadın outdoor çanta çeşitleri de bu tip kullanımlara uygun olması açısından iç hacminin yetmemesi durumu göz önünde bulundurularak dış kısmına farklı bölmeler koyulan tasarımlar şeklinde üretilebilmektedir. Seçim yaparken bu bölmelerden bulunan tasarımları seçerseniz, ilgilendiğiniz spor dalında oldukça rahat edebilecek ve trekking, dağcılık, kampçılık vb. keyifli seyahatlerinizde eşyalarınızı çok daha verimli taşıyabileceksiniz.

Bunun dışında tasarım ve kumaş dayanıklılığıyla birlikte çantaların su geçirmez özelliğe sahip olması da çok önemlidir. Yağmur ya da kar yağışının yoğun olduğu günlerde çıktığınız maceralarda çantanızın ıslanması sizi zor koşullarla karşı karşıya getirebilir. Ayrıca ıslaklık sırtınızdaki ağırlığı da arttıracağından, mutlaka kumaş özelliğinde su geçirmezlik olan çantaları tercih etmeniz önerilir.

Son olarak ilgilenilen spor türüyle çantanın kendi ağırlığının birbirini tamamlayıcı önem özelliklerinden de bahsedilebilir. Yürüyüş, dağcılık, kampçılık, tırmanış sporları gibi daha fiziksel efor gerektiren; gücünüzü idareli kullanmanız gereken durumlarda yapı olarak sert değil hafif kumaştan üretilen kadın outdoor sırt çantası kullanılması hem performansınızı olumlu etkileyecek hem de bedenen kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.