Kadın Outdoor Şapka

Artık şehir hayatının keşmekeşinden, yoğunluğundan bıktınız kendinizi dinlemek veya spor yapmak için farklı arayışlardasınız işte outdoor sporlar burada devreye giriyor. Bir hafta sonu şehir dışına kaçtınız bir ormanlık alana veya araziye trekking yapmaya, dalgalı bir nehirde kano gezisine yada Kapadokya da balon turuna çıktınız yetmedi birde Ağrı dağına tırmanmaya karar verdiniz . Her ne sebeple gittiyseniz unutmamanız gereken en önemli aksesuar nedir diye sorsak ne derdiniz?Cevabı aslında çok basit tabi ki erkek veya kadın outdoor şapka modelleri yanınıza mutlaka almanız gereken aksesuarlar arasında yer alıyor. İçinde bulunduğumuz modern çağda kadınlar için şıklık ve rahatlık artık ön planda ve gelişen ekonomide internet çağında en kaliteli ürünler artık bir tık uzağımızda.

Aslında çok eski çağlardan beri şapkalar bir aksesuar olarak değil de ihtiyaçtan dolayı kullanılırdı. Kışın başlarını soğuktan korumak, rüzgarın yakıcı etkisinden korunmak, yağmurlarda ıslanmamak, yazın ise güneşin kavurucu sıcaklarından korunmak gibi. Şapka kullanımı eskilerden bugünlere kadar taşınmış ve günümüzün gelişen teknolojisinde kullanılan kumaş özelliklerine ve tasarımlarına bağlı farklı modellerde şapka çeşitleri artık hayatımıza girmiştir.

Kadınlarda Şapka Çeşitleri

Kadınların günlük hayatta veya spor yaparken tercih ettikleri şapka türleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle aşağıda belirtilen modeller daha çok günlük hayatta tercih edilir.

  • Bucket şapka (Balıkçı şapka olarak da bilinir)
  • Fötr şapka
  • Hasır şapka
  • Örgü şapka
  • Kasket şapka 

Kadın outdoor şapka modelleri ise bunlardan ayrı tek başına ayrı bir konsept ve farklı özelliklere sahiptir.

Kadın Outdoor Şapka Modelleri Hangi Özellikleri Barındırmalı?

Atalarımız boşuna dememiş başını serin tut ayağını sıcak diye şapka denilince aklımıza ilk gelen güneşli havalardır. Bu yüzden sıcak havalarda şapka takmak kafamızı güneşten korumanın en basit ve kolay yöntemidir ama her şapka bizi korur mu? İşte burada devreye özellikle outdoor şapkalar giriyor. Günümüzde artık hepimizin güneş yağı alırken aşina olduğu UV koruma veya SPF+ gibi kavramlar artık şapkalar içinde mevcut. Kadın Outdoor şapka üretiminde kullanılan özel kumaş ve tekniklerle artık güneşin zararlı etkilerinden korunmak mümkün. Outdoor şapka modelleri ultraviyole ışınlardan korumaya ve sPF yani açılımı İngilizcede sun protection factor olan dilimizde güneşten korunma faktörü manasına gelen özellikle donatılarak imal edilirler. SPF değeri arttıkça korunma oranı arttırılmış olacağından outdoor şapka seçiminizde SPF özeliğini barındırmasına dikkat edebilirsiniz.

Kadın outdoor şapka seçiminizde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta kullanılan kumaşın hafif olması ve nefes almasıdır. Aynı zamanda çabuk kuruyan (flash dry) kumaşlar ve kolay yırtılmayan malzemeye sahip olmaları da outdoor şapkaları bir adım öne taşır.

Outdoor Şapkaların kullanım kolaylığı sağlaması açısından kimisinde arkadan ayarlı klipsleri bulunur .  Spor yaptığınızda terlemeyi önleyen bantlar ile tasarlanan modeller ise en çok tercih edilmektedir. Sitemizden tüm seçenekleri barındıran en uygun fiyatlı kadın outdoor şapka seçiminizi yapabilirsiniz.