Climacool Teknolojisi Nedir?

Climacool teknolojisi, Adidas’ın spor giyim sektörü için ortaya çıkarmış olduğu oldukça başarılı bir kumaş teknolojisidir. Sporcu erkeklerin ve kadınların, ilgilendikleri spor dallarıyla ilgili özel olarak giydikleri bir takım kıyafetlerin, ekipmanların ve ayakkabıların olduğu bilinen bir gerçektir. Bu gerçekliğe göre üretilmiş olan kıyafetlere de ihtiyaçlar doğrultusunda pek çok teknolojik özellik ekleyen markalar, kullanıcı sporcuların ürünlerden memnun olmaları için ekstra araştırma ve geliştirme süreçlerinde bulunmaktadırlar.

Geliştirilen bu teknoloji de sporcuların özellikle sıcak havalarda yaptıkları sporlarda terleme durumunu minimize ederek vücutlarının olması gereken standart sıcaklıklarda kalmasını sağlamaktadır. İlk geliştirildiği günden itibaren Adidas’ın sektör içerisinde oldukça başarı yakalamasını sağlayan bu teknik inovasyon, hala üzerinde çalışılan ve daha da iyi hale getirilmesi için çalışmalar yapılan bir özellik olarak kabul edilebilir.

Climacool Teknolojisi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Climacool teknolojisi ilk olarak İngiltere’deki Loughborough Üniversitesi’nde görevli olan DR. George Haveinth tarafından ortaya çıkartılmıştır. Bu uzmanın yaptığı araştırmalarda, hem kadın sporcuların hem de erkek sporcuların farklı spor dallarıyla ilgili yaptıkları egzersizlerde vücut ısılarının ne olduğu, ne kadar terledikleri, ne kadar sürede terledikleri, verilerin alındığı deneklerin yaşları gibi veriler toplanarak üretilecek kumaşlarla bu verilerin en verimli sonuçlar çıkartacağı halinin nasıl olacağına dair çalışmalar yürütülmüştür.

Çalışmaların sonucunda geliştirilen Climacool kumaş, kadın ve erkek vücudundaki en çok terleyen noktalarda ve sıcaklığın en çok yükseldiği noktalarda nem emici özellikler göstererek ıslaklığı vücudun dışına atan mikro deliklere sahip bir kumaş türü olarak piyasaya sürülmüştür. Kıyafetlerde ve ayakkabılarda kullanılan bu teknoloji, vücudu ve ayağı sıkmadan deri havalandırması yaparak her daim ortalama sıcaklıkta kalınmasını sağlar. Özellikle formaların yaka kısımlarına yerleştirilen iletken bantlar da bu özellikteki kıyafetlerin ısınan bölgelerdeki ısının kaybolmasını sağlayarak beynimize soğukluk hissi göndermektedir.

Climacool Teknolojisi ile Üretilen Adidas Ayakkabılar

Adidas Climacool ayakkabı modelleri de az önce anlatmış olduğumuz teknoloji sayesinde ayak sağlığına çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bu ürünlerin test aşamasında denek olarak yer alan atlet Haile Gebrselassie, katıldığı olimpiyatlarda Climacool özellikli kıyafetler ve ayakkabılarla yarışmış; dünya rekorunun ve altın madalyanın sahibi olmuştur. Ayakkabıların hem iç kısmında hem de dış kısmında yer alan hava akımı özelliği sayesinde ayakların da terleyip kokmasını, rahatsızlık hissini ortadan kaldırarak ayağın ısısını kontrol altında tutmaktadır.

İkonlar
 • KREDİ KARTINA VADE
  FARKSIZ 6 TAKSİT
 • KAPIDA ÖDEME İMKANI
 • %100 ORİJİNAL
  LİSANSLI ÜRÜNLER
 • 3D SECURE & SSL İLE
  %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
 • %100 PARA
  İADE GARANTİSİ
 • TÜM SİPARİŞLERİNİZDE
  ÜCRETSİZ KARGO
(Masaüstü) Resim Blok 5