Adidas Boost Teknolojisi

Adidas Boost teknolojisi, Adidas’ın koşu ayakkabısı alanında çıkartmış olduğu teknolojik ürünlerinden bir tanesidir. Uzun zaman önce piyasaya çıkartılmış olsa da hala kullanılan ve model olarak geliştirilmeye devam edilen bu ürün, dev markaların koşu alanında devrim niteliğinde kullandığı yastıklama sisteminin piyasadaki ilk örneklerindendir.

Koşu sporunda, her bir bireyin rahat edebileceği spor kıyafetleri kullanması kadar hatta belki daha da fazla oranda önem arz eden durum koşu ayakkabısının rahatlığı ve doğru seçimidir. Ayağın rahat hissetmesini sağlayan, koşarken ayağın ayakkabının içerisinde kaymasını engelleyen, atılan her adımda ayağı, bileği ve bacağı koruyan teknolojilere sahip olan koşu ayakkabıları her daim piyasadaki diğer modellerden ayrılıp kendi farkını belli ederek daha çok tercih edilmektedir. Adidas Boost modeli de bu ayakkabı modellerinden bir tanesidir. Köpük tabana sahip olan bu model, yastıklama sisteminin oldukça başarılı üretilebildiği ayakkabılardandır. Bu sistem, Adidas’ın iş birliği içerisinde olduğu Alman kimya markası BASF tarafından geliştirilmiştir.

Boost Teknolojisi Nasıl Geliştirilmiştir?

Bahsettiğimiz BASF şirketi ile Adidas’ın teknik inovasyon yetkilileri bir araya gelerek, bir koşu ayakkabısında olması gereken taban yapısı hakkında çalışmalar yürütmeye başlamışlardır. Bu çalışmalar sonucunda Boost modelinin en önemli unsurlarından olan yastıklama teknolojisi tabanda uygulanmaya karar verilerek “TPU” ismini verdikleri termoplastik poliüretan malzeme ortaya çıkartılıp taban bu malzemeden meydana getirilmiştir.

TPU uygulaması sayesinde ayakkabı kullanıldığında hem kişilere enerji geri dönüşümü sağlamakta, bununla birlikte ayakkabının kullanıldığı fiziki koşullar ne olursa olsun aynı başarılı ayak koruma ve destek biçimini her daim sağlayabilmektedir. Ayrıca ayakkabıyla ilgili yapılan testlerde, birkaç farklı hava sıcaklığında ayakkabının ayak için nasıl geri dönüşler sağlayacağı da test edilmiş ve müthiş sonuçlara ulaşılmıştır. Boost teknolojisi sayesinde ister -20 gibi müthiş soğuk mevsim koşullarında ya da +40 gibi oldukça sıcak mevsim koşullarında taban yapısının müthiş direnç göstererek sağladığı koşulları asla bozmadığı tecrübe edilmiştir.

Bununla birlikte ayakkabının genel tasarımına da bakıldığında, Primeknit teknolojisinin ve Torsion sisteminin de tasarımda kullanıldığı dikkat çekmektedir. Bu özelliklere göre, ayakkabının üst kısmında kullanılan Primeknit kumaş, koşu yapılırken ayakların ayakkabının içerisinde şişme vb. sonuçlarla karşılaştığında rahatsız olmaması için ayakkabının genişlemesine olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda ayağın ortopedik hareketlerini destekleyen Torsion sistemi ile de ayağın orta tabanında bir köprü görevi görerek hem ayağın ön kısmının hem de topuk kısmının koşu esnasında atılan her adımda sağlıklı olarak kalabilmesini sağlamaktadır.

İkonlar
 • KREDİ KARTINA VADE
  FARKSIZ 6 TAKSİT
 • KAPIDA ÖDEME İMKANI
 • %100 ORİJİNAL
  LİSANSLI ÜRÜNLER
 • 3D SECURE & SSL İLE
  %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
 • %100 PARA
  İADE GARANTİSİ
 • TÜM SİPARİŞLERİNİZDE
  ÜCRETSİZ KARGO
(Masaüstü) Resim Blok 5